bazylika-jana-lateranskiegoWyszedłszy z tego przysionka, po lewej ręce mamy ołtarz powitania Dzieciątka Jezus przez Pastuszków.

Pod ołtarzem spoczywają ciała ŚŚ. Gordyana i Epimacha. Nad bocznymi drzwiami prowadzącymi na plac wisi u sufitu chorągiew turecka, przysłana tu przez Jana III Sobieskiego, króla polskiego, gdy pobił Turków pod Wiedniem.

Jan III Sobieski, król Polski, pobił Turków 13 września 1683 r. pod Wiedniem, ocalając przez to nie tylko Austrię ale i chrześcijaństwo. W dniu tym zdobyto wielką chorągiew mahometańską. Chorągiew ta ma przeszło 6 łokci długości a przeszło 4 łokcie szerokości. Brzegi jej zielone, a na nich wyszyte złote litery. Następnie obwódka czerwona, na niej kwiaty srebrne, których środek srebrny ze złotymi literami. Na wierzchu gałka grubo złocona i dwa kółka do sznurów dla obrony od wiatru. Jeden z tych sznurów ustrzelono w bitwie. Napisy wszystkie po turecku. Chorągiew tę posiał Jan III papieżowi Innocentemu XI. Nazajutrz po bitwie po wieźli ja: Tomasz Talenti włoch. Sekretarz króla i X. Jan Denhoff, opat Mogilski.