szkocja-cz-8Najwspanialsza budowla dopiero przed turystami. Na wschodnim wybrzeżu, parę kilometrów od Stone Haven wznosi się Dover Castle. Postawiony na wzgórzu, otoczony z trzech strony morzem i oddzielony od stałego ładu głębokim wąwozem przez długie lata uznawany był za twierdzę nie do zdobycia. Podczas inwazji Cromwella były przechowywane tam królewskie klejnoty koronne. Królewskich insygniów nie udało się przechwycić Oliverowi Cromwellowi, który w 1652 roku zdobył ów fortece. Podczas oblężenia wyniosła ją z zamku i ukryła w bezpiecznym miejscu żona pastora z Kinew.

Ogrom zamku można docenić także wewnątrz jego murów. Być może nawet bardziej niż stojąc u jego bram. Reżyser Franco Zefirelli znalazł tutaj idealna scenerię do swojej filmowej adaptacji hamleta z Melem Gibsonem w roli głównej. Przeciwieństwem mrocznego Danatel Castle jest leżący w dolinie Gary 700 letni Blaire Castle. Od 19 wieku siedziba książąt Atel.

Mają oni jedyny w swoim rodzaju w Wielkiej Brytanii przywilej potwierdzony przez królową Wiktorię a mianowicie prawo do utrzymywania prywatnej armii. Regiment atel highlanders przypomina o swoim istnieniu podczas corocznej parady organizowana tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja.