szkocja-cz-9Jeden z najpiękniejszych widoków czeka na skraju półwyspy skrethert. Loch Skaweg na tle ponad tysiącmetrowych szczytów. Na wybrzeżu przed urwiskiem ulokowała się mała osada Ergl. Na Truth Ernish północnym półwyspie Sky wznosi się 50 metrowa iglica skalna Old Men of Stor czyli starzec ze stor. Ten bazaltowy monolit stoi tak jakby miał się zaraz przewrócić, ale skoro przetrwał w tej pozycji milion lat może przetrwa i następne.

Jeszcze jedna romantyczna impresja, ale lepiej zachować tutaj przytomność umysłu. 40 metrowe urwisko Midhools, wydostająca się z niego woda rozbryzguje się już w morskich falach. Skała górująca nad wodospadem to Kilt Rock. Jej kształt przypomina jakoby fałdy szkockiego kiltu.

Sky jest jedyną wyspą hybrydów z rosną populacją, ale nawet tutaj większość domów na za towarzystwo jedynie zielone łąki i błękitne morza. Samotna budka telefoniczna wygląda tutaj trochę osobliwie.

Na zachodnim brzegu Sky króluje na skale średniowieczny zamek Dan Wagen. Nieprzerwanie od 11 wieku jest on rezydencją klanu Mac Lan. Mac Landowie przez stulecia rywalizowali o władzę nad Sky z rodem Mac Donaldów z Armadejl. W tej walce sprzyjała im czarodziejska flaga fairy flag, którą przechowuje się w zamku jak najświętszą relikwię. Barenw fasady domów to znak rozpoznawczy Tomenmori – głównego miasta Mal, trzeciej pod względem wielkości wysp hybrydów. Na molo rybacy wylądowują złowione kraby. Ta rybacka osada licząca 650 mieszkańców została założona w 1788 roku. Oprócz krabów jej specjalnością jest ceniona przez smakoszy Whisky Ladejk Molt.