szwecja-cz-5Ridern Hol Skirkan powstał pod koniec 13 wieku jako franciszkański kościół, ale od chwili gdy pochowano tu Magnuusa Ladulasa świątynia straciła swoją pierwotną funkcję stając się nekropolią szwedzkich władców. Król Gustaw 2 Adolf spoczął tu w 1632 roku w boku swojej zony i córek. Kwadratowa w przekroju ceglana wieża zwięczona złotą iglicą i symbolem szwedzkiej władzy – trzema koronami, wyrasta z bryły wielkiego ratusza. Od 1930 roku odbywa się tutaj w obecności szwedzkiego monarchy coroczny bankiet z okazji przyznania nagród nobla. Uroczystościom świadkują dwie statuy autorstwa Karla Elda.

Śpiew i taniec wychodzą na pierwszy plan w Kungliga Opera, w operze królewskiej. Jej działalność zaingerowało wystawienie w 1898 roku opery Adolfa Friderika Lindblada. Od tamtej pory neoklasycystyczny gmach jest siedzibą muz. Melomani schodzą się przed spektaklem w tzw. złotym Fuaje, ozdobionym freskami Kalra Larskona, wspaniałymi lustrami, żyrandolami i dekoracjami ze szczerego złota.

Inna tonacja, inne formy – Sergel Stock plac nazwany imieniem rzeźbiarza Johana Tobiasta Sergela. Wyznacza centrum nowoczesnej dzielnicy Normalm, idealnego miejsca na zakupy. Stację sztokholmskiego metra Tunelbana przypominają galerię sztuki.