szwecja-cz-6Już w trakcie budowy w latach 40, XX wieku władze miasta zdecydowały, że podziemna kolejka ma różnic się od swych smutnych, szaroburych odpowiedników w wielu innych metropoliach. Ponad połowa ze 100 stacji jest ozdobiona mozaikami, rzeźbami i freskami autorstwa 70 wybitnych artystów. Za ich sprawą tunellbana stała się najdłuższą galerią sztuki na świecie. Rzeźba wojowniczego króla wskazuje drogę do ogrodu królewskiego, najstarszego parku w Sztokholmie i ulubionego miejsca spacerów mieszkańców miasta. Latem odbywa się tu mnóstwo koncertów, od wykonawców rockowych i popowych po jazz i klasykę. Wstęp na wszystkie występny jest bezpłatny, imprezy są finansowane z kasy miejskiej.

Jedno z najmodniejszych miejsc w Sztokholmie, pierwszy lodowy bar na świecie. W barze hotelu Nordic Sea wszystko jest z lodu, stoły, ławki, ściany i lada, szklanki tez. Wysokoprocentowe drinki są tu tez serwowane nie z lodem lecz z lodu.

Turyści mogą ruszyć w rejs po sztokholmskich kanałach omijając dziesiątki wysp, wysepek i skał. Co dziesiąta rodzina mieszkająca w mieście na wodzie ma wodny środek transportu. Niektórzy zwykły kajak, niektórzy motorówki a inni jacht. Na wysepkach położonych dalej od centrum rozsianych jest 50 tysięcy wakacyjnych willi. Następne 100 tysięcy to domy całoroczne. Stali rezydenci zajmują się głównie uprawą małych poletek lub rybołówstwem. Wyspa Waksholm z masywnym kasztelem leży 35 km na północny wschód od Sztokholmu. Pierwszą twierdzę zbudował na niej król Gustaw 1 Waza w połowie 16 wieku. Obecna stanęła 300 lat później. 10 km na zachód od Sztokholmu na wyspie Lowen na jeziorze Melar wznosi się królewska rezydencja drotining Holm. Choć mieszkają w nim koronowane głowy duża część kompleksu jest dostępna dla szerokiej publiczności. Budowę pałacu na królewskiej wyspie zainicjował Jan III Wasa pod koniec 16 wieku. W barokowej manierze przebudował go inny architekt – Nikodem Tessin Młodszy w 1700 roku.