szkocja-cz-10Wąska droga prowadząca z Toger Mori wije się serpentynami przez samotne wrzosowiska wzdłuż poszarpanych, skalistych brzegów.

Te krajobrazy oczarowują widokiem nie tylko w pełnym słońcu ale nawet wówczas gdy pada deszcz a ulice spowijają mgły. Zresztą bezchmurne niebo jest tutaj rzadkością. W Mal występują największe roczne opady na wyspach Brytyjskich. Na południowo-zachodnim cyplu Mal leży mała osada rybacka Fion Por.

Przy sprzyjającej pogodzie można stąd wyruszyć łodzią na skalistą, pobliską wysepkę Stafa. Wyspa słynąca z fantastycznych formacji skalnych została odkryta dopiero w 1772 roku. Jako pierwszy dotarł do niej przyrodnik Johefs Banks. W następnym stuleciu jej niezwykły wygląd stał się inspiracją dla dziesiątków poetów, malarzy i kompozytorów romantyzmu takich jak Fontane, Herder, Weltswelt, Blake, Scott, Terner, Tenisson, Brams czy Mendelson Bartolli. Wyspa wynurzyła się z morza około 50 milionów lat temu na skutek wybuchu wulkanu. Gdzieś tutaj Mendelson Bartolli znalazł inspirację do swojej słynnej herb ryckiej uwertury a Fontane odkrył, że fanaberie przyrody i fantazje poetów mogą zespolić się w całość.