szwecja-cz-3Komnatę wiktorii oświetlały trzy ogromne, zamówione u Wiedeńskich mistrzów kandelabry. W galerii wiszą portrety członków rodu, z którego wywodzi się obecny król. Wśród nich królowa Dezyderia koronowana w 1818 roku, której malarz nie widziała na oczy bo ta nie raczyła przeprowadzić się do Szwecji z Francji, gdzie mieszkała od lat. Artysta skopiował portret jednej z babć Dezyderii. Zmienił tylko tło za postacią. Jadalnie zdobią portrety królowej Ludwiki i jej małżonka Adolfa Fridricha. Galerie koronowanych głów zamykają portrety obecnej pary królewskiej Sylwii i Karola XVI Gustawa. Co ciekawe, autorem obrazów jest nie Szwed a Amerykanin. Zwieńczeniem wędrówki po udostępnionej dla szerokiej publiczności części pałacu jest podglądanie zmiany warty. Ceremonia odbywa się w każdy dzień poprzedni parę minut po 12.

W Sztokholmie działa 70 muzeów, muzeum narodowe jest największe z nich. Jest też jednym z pierwszych publicznych muzeów w skali światowej. Powstało w 1792 roku na mocy testamentu Gustawa 3, który podarował miastu kilka dzieł z królewskiego skarbca.

Do dziś w muzeum zgromadzono ponad pół miliona eksponatów. Wśród nich są dzieła najsłynniejszego szwedzkiego malarza – Karla Larsona, jak również obrazy takich mistrzów pędzla jak Goja, Rubens czy Gogę.

Sprzysiężenie Klaudiusza Ciwilisa to dzieło Rembranta, jedno z 3 obok 2 obrazów Renuara, który został zrabowany z muzeum w 2000 roku. Szczęśliwie udało się je odzyskać. Dama z wachlarzem, arcydzieło Aleksandra Roslina, od 18 wieku uchodzi za narodową ikonę, artystyczną inkarnację Szwecji. Placyk przed muzeum nordyckim zamienia się w ciepłe, letnie popołudnia w plaże.